Zaškolení

Každý nový zaměstnanec dostane na začátku pracovního poměru svůj zaškolovací plán, který by ho měl provázet a pomoci mu se na své pozici lépe zorientovat. Zároveň si ujasní, co se od něho očekává, a čím by si v rámci své adaptace měl projít. Celková délka zaškolení se liší. Vždy záleží na faktorech, kterými jsou zkušenosti nového zaměstnance, náročnost dané pozice, na kterou pracovník nastoupil. V neposlední řadě také to, zda se jedná o pozici v chemickém provozu, který je sám o sobě velmi specifický. V průběhu období zaškolení jsou také realizovány kontrolní schůzky, kde se nový zaměstnanec setká jak s nadřízeným, tak i školitelem, ale také se zástupcem personálního oddělení. Předmětem těchto schůzek bude to, zda je nový zaměstnanec na své pozici spokojený, a zda nemá žádné překážky k tomu, aby se včas adaptoval na pozici, na kterou nastoupil. Zároveň bude mít nadřízený a školitel možnost zhodnotit dosavadní působení pracovníka na dané pozici a domluvit se na dalším postupu v průběhu zaškolení.

Zaškolování na pozice - obsluhy chemického provozu

Jak už bylo zmíněno výše, zaškolování do chemického výrobního provozu je zvlášť specifické. Tento typ práce je převážně zaměřen na učení se a zapamatování si různých chemických souvislostí, hlavně o naučení se procesů chemické výroby. Jelikož neklademe důraz na chemické vzdělání při výběrových řízení na konkrétní pozice do provozu, musíme pochopitelně klást důraz na samotné zaškolování. Každému novému zaměstnanci bude přidělen školitel, který se bude novému zaměstnanci věnovat a zaučovat ho na danou pozici tak, aby po ukončení zaškolovací doby byl nový zaměstnanec schopen obsadit směnu a samostatně vykonávat práci. Délka zaškolovacího období se mění podle náročnosti svěřeného úseku. Obvykle se jedná o 3 měsíce, ale v provozech jsou i úseky, kde doba zaškolení na pozici může trvat i 6 až 9 měsíců. Vše se také přizpůsobuje danému zaměstnanci, protože každý má své tempo a jiný způsob učení. Na konci zaškolovacího období dojde u nového zaměstnance k ověření nabytých znalostí a také na zvolení dalšího postupu v procesu zaškolení.

V případě, že se nový zaměstnanec nebude na dané pozici cítit jistě, individuálně se s ním domlouváme na dalším postupu, případně nabízíme pozice, které nejsou tak náročné na získávání vědomostí, ovšem jsou neméně důležité. Důležitý je především zájem o práci.

Program adaptace, zaškolení ve SPOLANĚ na vybraných pozicích chemických výroben

SPOLANA má projekt tzv. adaptace na novou pozici, který má za úkol podpořit nově příchozího zaměstnance. Tento projekt je nastaven tak, že zkušení zaměstnanci se starají o nově příchozí zaměstnance a snaží se jim předat své poznatky k tomu, aby provoz mohl fungovat dále. Tito zkušení zaměstnanci neboli školitelé, jsou ze strany zaměstnavatele motivováni nejen finančně, ale zároveň také byli proškoleni k tomu, aby mohli vykonávat funkci školitele.

 
 

Značky Skupiny ORLEN

Nastavení cookies